PROSEC GROUP

YAKIN KORUMA HİZMETLERİ

Gücünüz Gücümüz

Gücümüzü sizinle paylaşıyoruz

İş Güvenliği Bizim İçin Önemli

İşinizi yanlış ellere teslim etmeyin

PROSEC GROUP

GÜVENLİK VE YAKIN KORUMA VİP

PROSEC GROUP

Sahne Güvenliği

PROSEC GROUP

Özel Güvenlik Hizmetleri

Alışveriş Merkezi Güvenliği

alisveris merkezi modul

Büyük mağazalarda, alış-veriş merkezlerinde potansiyel risklerin değerlendirilip bertaraf edileceği ilk ve en önemli yer girişlerdir.

Kongre Seminer Güvenliği

kongre seminer modul

Toplantı, organizasyonlar, sosyal etkinliklerde ihtiyaç duyulan güvenliği, yetkin personeli ile saat yada vardiya bazında görev yapabilmektedir.

Fabrika ve Kurum Güvenliği

fabrika ve kurum modul

Büyük fabrikalarda, kurum ve kuruluşlarda potansiyel risklerin değerlendirilip bertaraf edileceği ilk ve en önemli yer girişlerdir.

Orta Ölçekli İşletmelerde Üretim Planlama

Ülkemizde üretim planlama kavramı uzun zamandır yerleşmiş bir kavramdır. İşletmeler üretimlerindeki verimliliği ölçerek ve önceden zamanlarını planlayarak işçilik, hammadde, stok ve paradan tasarruf etmeyi amaçlamaktadırlar. Fakat orta ve küçük ölçekli işletmelerde planlama kavramının nasıl uygulanması gerektiği ve nelere dikkat ederek yapılması gerektiği pek bilinememektedir. Bunun sebebi olarak da bilişim altyapılarının yeteri düzeyde olmamasından kaynaklanmaktadır.

 

Bu yazımda orta ve küçük ölçekli ürün üreten bir firmada planlama kavramının oluşturulması ve temel planlama prensiplerinin oturtulması için gerekli koşullar vardır. Bunları aşağıda sıralamaya çalıştım.
Orta ve küçük ölçekli bir işletmede planlama sisteminin oturtulması için gerekli adımlar;

Stok kartlarının tanımı

Üretimde planlama sisteminin temeli aslında stok kartlarıdır. Stok kartları maliyet, ürün, satın alma, malzeme ihtiyaç planlama, stok ve yarı mamul kalemlerinin temelini oluşturur. Bir işletme üretim planlama sistemini kendi içinde oluşturabilmesi için benzersiz ve sistemli bir şekilde kullandığı tüm hammaddeleri ve stoklanan malzemeleri tanımlamalı ve bunu bir yazılım vasıtası ile takip etmelidirler.
Böylelikle diğer tüm işlemlerde kullanacağı temel altyapıyı oluşturmuş olacaktır. Stok kartı yapısı ne kadar doğru ise işletme bundan sonraki süreçleri o kadar doğru kurgulayabilir ve yürütebilir. Temelde bu işlem birçok firma açısından kolay görülmekte olduğu için sonrasında sistemde aksaklıklar ve tanımlama eksiklikleri ile karşılaşılabilmektedir.

Ürün reçetelerinin tanımlanması

Bir ürünün üretilebilmesi için gerekli standart parça veya hammadde kullanım miktarlarını gösteren listelerdir. Her ürün bir veya birden fazla hammadde ya da yarı mamulden oluşur. Bunun tanımlanması malzeme ihtiyaç planı ve maliyetlendirme sistemine temel teşkil eder. Ürün reçeteleri üretimde üretilecek olan ürünlerin yol haritasını temsil eder. Ürün reçeteleri tanımlanırken genelde hatalar yapılabilmektedir. İşletme mümkün olduğunca reçete tanımlarında seviyelendirmelerden kaçınmalıdır. Küçük ve orta işletmeler için seviyelendirme planlama organizasyonunu ve sistemin işlerliğini yavaşlatmakta ve belli bir zaman sonra raporlama ve iş akışlarını kesintilere uğratmaktadır.

Stokların takibi

Üretim planlamanın bel kemiğinden biride stoklardır. Stok olmazsa ihtiyaç analizi yapılamaz. Stok olmazsa satın alma planlaması yapılamaz. Stokların varlığı gerektiği kadar malzeme satın almasını sağlar. Ayrıca stok işletmenin finansal olarak stok maliyeti kavramına bakış açısını belirler.

Siparişlerin tanımlanması

İşletmeler sattıkları ürünlerin üretimde hangi sıraya göre gideceğini, temrin tarihlerinin ne olacağı, hangi adetlerde müşterilere verileceğini, satış fiyatlarını belirlemeli ve sistematik olarak bu verileri oluşturmalıdır. Böylelikle stok kartından reçeteye, reçeteden siparişe giden yolda malzeme ihtiyaç planlama ve üretim planına geçişi bu veriyle bir nokta daha yukarı doğru oluşturmuş olmaktadır.

Temrin tarihi sıralama işlemi

Özellikle siparişe dayalı çalışan işletmeler için uygun olan bu sistem firmadan talep edilen müşteri siparişlerinin aynı terminli olanlarının bir araya getirilip analiz edilmesi adımını ifade etmektedir. Böylelikle aynı tarihte veya yakın tarihlerde müşteriye teslim edilecek ürünler aynı anda üretime alınarak zaman, işçilik, stok ve hız avantajı kazandırılır.

Malzeme ihtiyaç planı oluşturma

Aynı tarih veya yakın tarihlere birleştirilmiş siparişler ile ve tanımlı reçeteler ile işletme kolaylık hangi tarihe ne kadar hammadde ihtiyacı olduğunu, ne kadar ihtiyacı olduğunu, hangi müşteriye ihtiyacı olduğunu, stokta ne kadar olduğunu kolaylıkla malzeme ihtiyaç planları ile tespit etmesi mümkün olacaktır.

Şirketimizden Haberler

Hayatın dinamiklerinin hızla değiştiği, milenyum kurallarının tüm yeryüzünü kuşattığı günümüzde, korunma ihtiyacı en temel bireysel haklar arasındaki yerini almıştır.

Ve gün geldi, kişisel ve toplumsal korunma ihtiyacına kamusal kuruluşlar yeterli desteği veremez oldu. Yakın korumadan genel korumaya risk herşeyi kuşattı. İşte tam bu noktada deneyimli ve özel eğitimli kadrolara sahip profesyonel güvenlik kuruluşları olmazsa olmaz bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Devamını oku: Şirketimizden Haberler

Müşteri Yorumları

ProsecGroup’la ilgili beni en çok etkileyen konu beklentileri doğru algılamak için yakın çalışmaya gayret gösteriyorlar.; Hizmet anlayışıyla çözümlerin tümünde beni şaşırtmayı başardılar. İşlerinde uzmanlar, deneyimliler ve hepsinden önemlisi çok hızlı destek ve çözüm sağlayan müthiş bir ekipleri var Tek seferde doğru çözümü yakalamayı iyi biliyorlar. 

 

2015 yılında PROSECGROUP Güvenlik firmasından hizmet almaya başlayarak,Güleryüz anlayışımızı benimsedik,aldığımız hizmet doğrultusunda bu firmanın diğer güvenlik firmalarından ayıran en büyük özelliği çözüm odaklı olması ve hizmet kalitesi.

 

E-Posta Aboneliği


Warning: include_once(/home/prosecgroupcom/public_html/administrator/components/com_acymailing/helpers/helper.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/prosecgroupcom/public_html/modules/mod_acymailing/mod_acymailing.php on line 12

Warning: include_once(): Failed opening '/home/prosecgroupcom/public_html/administrator/components/com_acymailing/helpers/helper.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/share/pear:/opt/alt/php56/usr/share/php') in /home/prosecgroupcom/public_html/modules/mod_acymailing/mod_acymailing.php on line 12
This module can not work without the AcyMailing Component